Greenwave's Blog

Proč nekupovat levné éterické oleje

Srpen 15, 2016
Posted by Greenwave

Éterický olej také často nazýváme esence. Jde o vonnou silici získávanou různými metodami  z aromatických rostlin nebo jejich květů, plodů, kořenů či dřeva. Mezi nejpoužívanější metody získávání esencí patří parní destilace, lisování nebo extrakce v alkoholu. Éterické oleje jsou nejcennější esencí a jakýmsi „ID“ rostliny. Jejich výroba je nákladná, například pro výrobu 1 litru éterického oleje z růže damašské je potřeba až 4,5 tuny čerstvých květů.

 

Takový éterický olej je souborem chemických substancí, které jsou silně těkavé a mají aromaterapeutické účinky nejen na tělo, ale i na psychiku. Velmi často působí antivirově a antibakteriálně, takže mohou být při správném používání velmi užitečné. Koneckonců se používají již od starověku. Éterický oleje mají také neuvěřitelnou sílu. Například jedna kapka éterického oleje ze šalvěje obsahuje stejné množství účinných látek jako 25 šálků čaje z této rostliny.

 

Díky své povaze „éteru“ (pátého elementu) účinkují velmi rychle. K tomu, aby se dostaly do krevního oběhu, stačí tři hluboké nádechy. Díky tomu mohou velmi rychle povzbudit, ulevit, ale také ublížit, a to zejména, pokud použijeme éterický olej, o jehož původu a zpracování nevíme zhola nic. Nutno říci, že rizik je opravdu hodně!

 

RIZIKO 1. Éterické oleje z rostlin neobsahujících aromatické silice

Éterické oleje jsou obsaženy v různých částech aromatických rostlin. Které to jsou? To je jednoduché. Když promnete listy bazalky, květy levandule, jehličí ze smrku nebo třeba jen rozloupnete mandarinku, ucítíte vůni. To se právě uvolnily přírodní vonné silice.

 

Bohužel se na trhu stále objevují „vonné oleje“, například z třešňového květu nebo brčálu, ale i jiných rostlin, které žádné vonné silice neobsahují. Z čeho a jak jsou vyrobeny? Opravdu nevím… Ale stejně jako se v posledních letech snažíme vyhýbat syntetickým chutím a barvivům v potravinách, měli bychom se snažit vyvarovat i syntetických vůní.

 

RIZIKO 2. Chemické napodobeniny

Éterický olej je chemický koktejl, který lze celkem úspěšně vyrobit synteticky (pokud vím až na vetiver, ten se napodobit nepodařilo). V současné době je patentováno kolem 8000 takových koktejlů. Používají se pro výrobu parfémů, kosmetiky, vonných silic do lamp, potravin, ale dokonce i hraček. Odborníci a chemici odhadují, že asi 1200 z nich je neškodných a zdravotně zcela nezávadných.

 

Člověk, který není zvyklý pracovat od mládí se svým nosem, má čich často velmi zakrnělý a nemá šanci rozeznat chemickou napodobeninu od přírodního éterického oleje. Ve výsledku může dojít k tomu, že si tento chemický elixír doma ohřejete v aromalampičce a dýcháte horší zplodiny, než kdybyste seděli v zakouřené místnosti. Nebezpečné látky pak navíc můžete vdechovat velmi dlouhou dobu, aniž byste si toho byli vůbec vědomi.

 

RIZIKO 3. Neúčinnost

Přírodní éterický olej obsahuje molekuly terpenů, esterů, fenolů a dalších účinných látek, které působí na naše tělo terapeuticky. Díky vdechování se dostanou až do krevního řečiště, případně se do těla dostanou přes pokožku. Jejich účinky byly prokázány vědeckými studiemi.

 

Chemické náhražky nebo identicky přírodní vůně (získané chemickým procesem z přírodních surovin) sice mohou vonět podobně, ale žádné terapeutické účinky nemají, spíše mohou dráždit. Chemická levandule vás opravdu neuklidní, a proto se ji nevyplatí kupovat. Spíše hrozí, že při častém používání takových náhražek vás rozbolí hlava.

 

A mimochodem, nekvalitní nebo ředěný olej poznáte i podle toho, že v lampě voní opravdu jen chviličku. Obsah vonných látek je snížen na minimum. Příkladem nám může být třeba Eukalyptus globulus, který je známý svými protivirovými vlastnostmi. Jeho schopnost ničit viry se skrývá v jednoduchém chemickém složení: obsahuje asi 85% monoterpenu cineolu. Zjednodušeně si můžete představit, že tato látka zabíjí bakterie a viry s 85% účinností. Když ji zředíte 1:1, její účinnost již bude poloviční. A pokud to bude jen identické aroma, nebude terapeutická hodnota žádná, a navíc máte šanci, že vám syntetický cineol pěkně poleptá průdušky.

 

 

12823312_1039770732732732_1181917125354042000_o

 

JAK POZNAT ŠPATNÝ ÉTERICKÝ OLEJ

Nemusíte si hrát na malého chemika, ale je potřeba obezřetnosti. Podle našich zákonů totiž éterický olej patří do kategorie interiérových vůní, a proto nemusí obsahovat jeho obal důležité informace. Věnujte pozornost těmto faktorům:

- VŮNĚ a BARVA – vůně éterických olejů je jemná, podle druhu voní maximálně 2-6 hodin, silná dřeva až 8 hodin. Barva je čirá, zlatá, žlutá, oranžová až zlatohnědá nebo tmavě hnědá až černá (vanilka). Olej z heřmánku má modrou barvu, ale to je výjimka, jinak modrý, fialový a nebo růžový odstín nepoužívejte.

- CENA – pokud je příliš nízká, nemůže jít o čistý éterický olej.

- OBAL – kvalitní éterický olej je vždy prodáván v tmavém skle. Na obalu by měl být uveden latinský název rostliny, abyste si byli jisti tím, co kupujete. Rovněž by měla být uvedena země původu. Je jasné, že pomeranče nemohou růst v Polsku a podobně.

- ŘEDĚNÍ – oleje se prodávají 100% nebo ředěné. Slušná firma neředí éterický olej, aby na něm víc vydělala, terapeutické vlastnosti se tím totiž snižují. Pokud je ředění nutné (u některých olejů to nařizuje i zákon), mělo by být uvedeno na obalu čím a v jakém poměru.

- BIO – bio éterické oleje jsou vždy bezpečnější. Mají lepší teraputické vlastnosti a neobsahují chemické látky, kterými se ošetřují plody a rostliny v běžném zemědělství.

Nekupujte éterické oleje v květinářství! Šance, že byste tam koupili skutečnou přírodní substanci, je zcela minimální.

 

V naší prodejně prodáváme éterické oleje od PRIMAVERY, kterým naprosto věříme. Již samotné suroviny pro výrobu éterických olejů se testují na těžké kovy a pesticidy. Většina ingrediencí navíc pochází z BIO farem nebo volného sběru v čisté přírodě a mnoho z nich splňuje i kritéria Demeter (nejvyšší stupeň BIO certifikace v Evropě). Proto máte jistotu, že nebyly vyrobeny z chemicky ošetřovaných ani geneticky modifikovaných rostlin.

 

Tato problematika je velmi široká a cílem tohoto článku není obsáhnout vše, ale jen to nejdůležitější. Vycházím ze svých zkušeností. Pokud máte své vlastní, budeme rádi, když se s námi podělíte :) .

 

Voňavé léto přeje

Denisa

Views – 2099

Štítky:,

2 thoughts on “Proč nekupovat levné éterické oleje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages