Bylinková sezóna v kuchyni
Léto voní po bylinkách, a to i v mojí kuchyni. Bylinky nesuším, stejně bych je asi neusušila, tak jak to udělají v Sonnentoru, raději je zpracovávám čerstvé. Přidávám je téměř do každého jídla a užívám si tu paletu vůní a chutí.
Naštěstí nám bylinky na zahrádce i na balkóně přerůstají v pořádnou džungli a tak je pořád z čeho brát Domů jsem přinesla kopr, petrželku, rozmarýn, tymián, dobromysl a mátu a přemýšlela jsem, co s nimi. Nakonec jsem se rozhodla, že si vytvořím domácí bylinkové máslo, a to pak zamrazím na horší časy. BYLINKOVÉ MÁSLO
Bylinkové máslo miluju, už proto, že ho můžete použít na deset způsobů. I byliny můžete použít, podle toho, které jsou zrovna po ruce, ale určitě nevynechejte tyhle 4 aromaterapeutické a zdraví prospěšné poklady matky přírody:
Petrželka – čistí krev, obsahuje draslík, vápník, železo, hořčík. Obsahuje nadprůměrné množství vitaminu C. Působí močopudně, je vhodná při onemocnění ledvin a srdce, a dokonce omezuje celulitidu.
Tymián - zlepšuje náladu i dýchání a působí proti virům, a to díky vysokému podílu aromatických silic, především Thymolu
Rozmarýn - prohřívá a uvolňuje napětí. Obsahuje velké množství flavonidů a aromatických silic, které napomáhají dobrému trávení.
Kopr – podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel a pomáhá při nespavosti
Přidat můžete i česnek, libeček, mátu a další. Vše nasekejte na jemno promíchejte a s trochou jemné mořské soli zapracujte do studeného (ale trochu změklého másla). Udělejte váleček, uložte ho v alobalu do lednice. Bylinkové máslo skvěle chutná na nových bramborách.
PEČENÉ BRAMBORY S BYLINKOVÝM MÁSLEM
My máme rádi české brambůrky pečené s mořskou solí. Nové brambory tak 10 minut předvařte pak je podélně nakrojte, tak aby se nerozpůlily. Do nakrojené brambory nožem vložte hoblinu bylinkového másla a vložte je do zapékací misky. Lehce osolte mořskou solí a pečte pod grilem okolo 220°C cca 15 minut. (Možná je ještě lepší přidat bylinkové máslo až těsně před dopečením – vyzkouším příště )
Nové brambory můžete podávat se salátem a s koprovým dressingem z kysané smetany jako samostatné jídlo. Nebo jako přílohu k masu.
BIO HOVĚZÍ DOMÁCÍ BURGER S TYMIÁNEM
Když si koupíte dobré hovězí a bojíte se, že by steak nepovedl (jakože, mě se to občas stalo, že poněkud ztuhnul), zkuste domácí burger. Děti jásají, dospělé neurazí.
POTŘEBOVAT BUDETE:
- BIO hovězí maso mleté (kupuji z farmy Sasov)
- 1 vejce (cca na 1/2 kg masa)
- 1 malá cibulku na jemno
- sůl, pepř, trochu čerstvého tymiánu nebo oregána
- 1 lžička olivového oleje
Vše sméchejte a uplácejte karbenátky velikosti dlaně. Vysoké cca 1,5 cm a hoďte nejlépe na gril, pokud ho nemáte, tak na pánev. Grilujte z každé strany cca 2 minuty.
Výsledek vypadá asi takhle
Na KOPROVÝ DIP:
- 1 Zykysaná BIO smetana (například Mlékárna Milko Poděbrady cena 11 Kč – výborná záležitost )
- Sůl a hrst nasekaného kopru
Tak jsme se od bylinek dostali až k masu, třeba vás to inspiruje … (minimálně k cestě do ledničky )
D.
Views – 1469