Greenwave's Blog

Menstruační bolesti: zbavte se jich jednou provždy

Srpen 8, 2017
Posted by Greenwave

Dnešní článek bude na čistě ženské téma, konkrétně bych se ráda zaměřila na menstruační bolesti. Ty nás totiž mohou každý měsíc pěkně potrápit, některé z nás bohužel naprosto vyřadí z provozu. Jak se jich nadobro zbavit?

 

Je pravda, že menstruační bolesti jsou hodně intimní, ale vzhledem k tomu, že mohou ovlivnit nejen náš osobní život, ale někdy i ten pracovní, významně zasahují i do naší „vnější“ sféry. Proto mi přijde důležité o těchto ženských potížích mluvit, protože jen tak je může pochopit i mužská část naší planety :-) . Tým Greenwave naštěstí tvoří jen samé ženy, takže v práci nemusíme nikomu nic vysvětlovat. Ale i tak je nepříjemné, když jsou menstruační bolesti natolik silné, že to ovlivňuje pracovní nasazení a hlavně celkovou pohodu některé z nás.

 

Já osobně jsem dlouho trpěla na opravdu nepříjemné menstruační bolesti. První den jsem prostě vůbec nemohla fungovat, bolesti byly extrémně silné, takže jsem celý den proležela v posteli a pokud jsem se nenadopovala nějakou ošklivostí proti bolesti, nevyhnula jsem se ani žaludeční nevolnosti. Když se něco takového opakuje pravidelně každý měsíc, člověku to začne pěkně drásat nervy. Proto jsem se rozhodla proti tomuto problému opravdu rázně zakročit a díky tomu mohu říct, že už mě půl roku menstruační bolesti netrápí. Co jsem pro to musela udělat?

 

HOŘČÍK – ZÁZRAČNÝ MINERÁL

Nejdůležitější krok, který uleví od menstruačních bolestí téměř každé ženě, je užívání hořčíku. Hořčík je nesmírně důležitá minerální látka, která zabezpečuje asi 300 enzymatických reakcí v těle. Neobejde se bez něj náš mozek, srdce, kosti, svaly – no, prostě a jednoduše na něm stojí správné fungování celého organismu. Bohužel hořčíku má velká část populace deficit, protože se v přirozené stravě příliš nevyskytuje. Jeho nedostatek se projevuje například nespavostí, náladovostí, bolestmi hlavy, nepravidelnou srdeční činností, depresemi, nepříjemným PMS a v neposlední řadě se objevují i křeče, často noční. Samotné menstruační bolesti jsou vlastně silné křeče v podbřišku, takže je celkem logické, že pokud je hořčíku v těle dostatek, křeče nejsou tak silné. Zajímavé je, že i nadměrný stres může být příznakem nedostatku hořčíku. Takže pokud se často z nervů potíte, ztěžka se vám dýchá a máte strach z toho, co se bude dít, nemusíte mít nutně problém psychického rázu se zvládáním stresových situací – můžete mít prostě jen nedostatek hořčíku!

 

menstruační bolesti - zbavte se jich jednou provždy

 

Za sebe musím říct, že od té doby, co jsem začala pravidelně užívat hořčík, po bolestech nejsou ani památky. Konkrétně používám takzvaný hořčíkový olej, který se velice snadno vstřebává přes kůži a tělo si díky tomu vezme přesně tolik hořčíku, kolik potřebuje. Nejde o olej jako takový – jde o hořčíkovou sůl rozpuštěnou ve vodě, ale roztok má zvláštní olejovou konzistenci. Nejlepší je roztok stříkat na lýtka a po asi 20 minutách ho opláchnout. Jinak totiž začne roztok na kůži trochu svědit. Hořčíkový olej se dá sehnat velice snadno, například v některých prodejnách pro sportovce, ale pokud seženete kvalitní chlorid hořečnatý, můžete si roztok vyrobit i doma. Na doplnění hořčíkového rezervoáru by měly stačit asi tři měsíce, ale preventivně bych kúru opakovala alespoň 3x ročně.

 

PUPALKOVÝ OLEJ NA MASÁŽ I K JÍDLU

Pravda, pupalkový olej sice nechutná zrovna lahodně, ale jeho pravidelné užívání může menstruační bolesti také výrazně zmírnit. Je zajímavé, že zrovna pupalkový olej zmírňuje PMS, zvyšuje plodnost a pomáhá proti bolestivé menstruaci. Masáž pupalkovým olejem vám může také ulevit a zklidňuje i přecitlivělá a bolavá prsa. Pupalkový olej můžete začít užívat preventivně vždy týden před menstruací a k masážím ho můžete používat prakticky kdykoliv – má výborné účinky i na pokožku, zvyšuje její elasticitu a zklidňuje podráždění. Já si pupalkový olej míchám s „ženskými“ éterickými oleji. Nejvíce se mi proti PMS a napětí v podbřišku osvědčily éterické oleje z růžového geránia, šalvěje muškátové a ylang ylang.

 

pupalka

 

VSADIT MŮŽETE I NA BYLINKY

Už naše babičky dobře věděly, které byliny sbírat a sušit, aby je pak mohly používat na všechny možné ženské neduhy. Mně osobně se z bylin nejvíce osvědčil čistý kontryhel, který jsem popíjela vždy pár dnů před menstruací a také v průběhu prvního dne. Bolesti byly opravdu mírnější a mohla jsem aspoň normálně fungovat. Pomoci mohou i listy maliníku nebo řebříček. Avšak i když se jedná o bylinky, nepřehánějte to s nimi. Bylinné čaje stačí popíjet vždy jen krátkodobě a pokud nezačnete pozorovat zlepšení, raději zkuste jinou variantu. Ženské bylinky totiž mohou až příliš stimulovat například tvorbu estrogenu, a to není z dlouhodobého hlediska zrovna přínosné.

 

Doufám, že některým z vás mé tipy přijdou vhod a že vám třeba pomohou zmírnit opakující se nepříjemnosti. Menstruační bolesti nejsou příjemné, ale nemusíme se s nimi jen smířit a protrpět si je. Naopak, měly bychom se jim postavit, naučit se vnímat jejich původ a nasadit proti nim ty nejsilnější pomocníky.

 

Pokud máte i nějaké své osvědčené tipy, budu ráda, když se s námi podělíte :-) .

Krásný srpen přeje

Sára Goldbergerová

 

Views – 3078

Štítky:, ,

One thought on “Menstruační bolesti: zbavte se jich jednou provždy

  • Hanka napsal:

    Osobně mám výborné zkušenosti práve s esenciálním olejem ze šalvěje muškátové. Jedna kapka rozetřít po podbříšku a úleva od menstruačních křečí přichází okamžitě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages