Dospělácké akné? Víme, jak s ním zatočit.
Možná už jste dávno překročili věk, kdy je akné normální, ale při pohledu do zrcadla stejně vidíte puberťáka. Nebojte, nejste v tom sami. „Dospělácké akné“ (někdy také nazývané hormonálním akné) je problém, kterým trpí hodně žen, ale i mužů. A v obchodě se s ním setkávám velmi často.
Není to nic lichotivého. Pupínky, ale i větší podkožní boule se často tvoří v oblasti brady a čelistí, někdy je doprovází krupice na čele. Také to může vypadat jako zánět celého obličeje.
Říkáte si „proč“? Proč já? Odpověď není zrovna jednoduchá, u každého může být navíc trochu jiná. „Dospělácké akné“ mohou způsobovat problémy s činností střev, ale nejpravděpodobnější je, že s vámi stále cloumají hormony. A to nemusíte být zrovna před menstruací, po kojení, ani v menopauze. Stačí, když vám kolísá hladina INSULINU v krvi.
Tedy alespoň podle nejnovějších poznatků, může nestabilita hladiny insulinu vytvářet hormonální výkyvy. A to podle článku, který jsem si přečetla zde, a se kterým se docela ztotožňuji: https://www.stuff.co.nz/life-style/beauty/112511623/the-bane-of-adult-acne-and-what-to-do-about-it?fbclid=IwAR04XBlp2qAZrgaPmw59LimcTX4lCbBHQ_lcUlok0IU2Kg9W_vHwzfFCJzo
Podle pana Cooka stojí za nestabilní hladinou insulinu stres, cukr, nedostatek spánku a vůbec životní styl. To vše vede k rozhození hormonů. To, že zelené potraviny jako kadeřávek, avokádo, salát, špenát v kombinaci se zdravými oleji, vedou k lepší pleti, jsem zjistila dávno. I to, že čím méně cukru jíme, tím je pleť zdravější, ale až teď mi to začalo dávat smysl.
Pokud chcete pro svou pleť něco udělat, začněte skutečně uvnitř. Ráno si dejte sklenici vlažné vody s citrónem na odkyselení. Dopoledne hodně pijte a vyzkoušejte i Březovou šťávu od Weledy – ta se nám hodně osvědčila. Snižte příjem cukrů a sacharidů vůbec. Můžete zařadit víc sezónních a čerstvých produktů. Nepijte alespoň měsíc alkohol – je to převlečený cukr!!!! 28 dní je totiž minimum pro obnovu procesů ve vaší pleti.
A JAK VÁM MŮŽE POMOCI KOSMETIKA?
Především zapomeňte na to, že mastná pokožka nepotřebuje hydratační přípravky. To je totální omyl. Mastná pokožka potřebuje hydratovat. Jinak si tuku bude vytvářet víc a víc, čímž se dostanete do začarovaného kruhu.
Samozřejmě je potřeba dbát při výběru na to, aby přípravky neucpávaly póry. A také vybírejte ty s obsahem antibakteriálních a zklidňujících složek, které působí proti zánětu a horkosti v kůži. Pomoci vám mohou tyto ingredience: šalvěj, tea tree, levandule, vrba, lékořice, lemongrass, olej z hroznového jádra, sacha inchi olej, CBD extrakt, laktobacily, betaglukany z hub, jako je reishi nebo hlíva ústřičná, kyselina hyaluronová, ale i další.
VŠE ZAČÍNÁ U SPRÁVNĚ VYČIŠTĚNÉ PLETI
Problematická pleť potřebuje specifické přípravky už pro čištění, které je extrémně důležité.
Ideální jsou ty, které ji příjemně osvěží, do hloubky vyčistí, ale zároveň nepodráždí a nevysuší. Skvěle funguje třeba takový Čistící gel Juliet od ANTIPODES. Tento čistič má velmi zvláštní složení, které čistí póry a nechává je otevřené pro další péči. Zároveň pleť díky extraktům z kiwi a ibišku krásně rozjasňuje. Manukový med pak pokožku posílí a zklidní, v čemž mu pomohou i unikátní výtažky z hroznového vína Vinanza Grape a Oxifend.
Pokud se líčíte, odstraňte nejdříve make-up odličovacím olejem nebo mlékem, a to ještě před použitím gelu. Raději nepoužívajte micelární vody. Jde o vody vyrobené z tenzidů, které odstraňují z pleti i část mazového filmu, který chrání kůži před vysycháním. Mají různé složení, ale většinou jde o roztok z PEGů a to nechcete! Ve výsledku budete buď extrémně sušší, nebo se vám po obličeji udělá krupice.
Dále se nám osvědčil i Čistící gel Šalvěj Hroznové jádro z „Vyrovnávající řady“ Primavery. Ten obsahuje šalvějový éterický olej, který má výrazné antiseptické a hojivé účinky. Věděli jste, že 1 kapka tohoto éterického oleje má víc účinných látek než 25 šálků šalvějového čaje? Dále v něm najdete jíl, olej z hroznových semínek, lemongrass i pupečník asijský. A také lékořici na zklidnění zarudlých míst. Podobný a trochu levnější s jednoduším složením teď nově nabízí i Weleda.
Ze stejného soudku je i Šalvějová řada od Martiny Gebhardt, která kromě šalvěje lékařské, sází na stříbro, které působí velmi léčivě. Na rozdíl od gelu zde najdete Šalvějovou čistící emulzi v podobě mléka.
Perfektní jemnou čistící emulzi s obsahem zklidňujícího kanabidolu z konopí nabízí Hemptouch. Je skvělá pro velmi zanícenou pokožku, ale i tu která je sušší a citlivá.
Ať už čistíte gelem, nebo mlékem, dočišťujte pleť tonikem ze stejné řady nebo Vilínovým hydrolátem. Vilín viržinský je skvělý pomocník pro problematickou pokožku.
ČÍM NÁROČNĚJŠÍ POKOŽKA, TÍM JEDNODUŠŠÍ PÉČE
NOC
Na noc se nebojte použít kapičku oleje. Aplikuje se na mokrou pleť a póry vám neucpe. Klidně zkuste Ako vánok od firmy Mylo. Jeho základ tvoří ultralehký hroznový a malinový olej, doplňují je éterické oleje z heřmánku pravého a lemongrass.
Případně vyberte jiný olej. Najdete je v článku o olejích pro mastnou pokožku. ZDE
DEN
I na den platí, že hydratace je potřeba. Pokud vám vyhovují oleje, klidně si je dopřejte. Nově můžete vyzkoušet i olejová séra od NOILI. Teď v létě je ideální LIGHT verze pro normální až mastnou pleť.
Můžete je kombinovat nebo střídat s hydratačními emulzemi. Oboje nanášejte po použití tonika nebo hydrolátu – tím bude péče lehčí.
Zkuste jednu z těchto emulzí, jsou prověřené praxí:
Hemptouch – Zklidňující krém pro mastnou a problematickou pokožku
Jde o lehkou emulzi s CBD, která zklidňuje a zároveň neucpává póry. Je vhodná i při citlivosti na éterické oleje
Primavera – Vyrovnávající fluid
Ideální pro ty, kteří už nepoužívají tekutý make-up. Obsahuje antibakteriální a protizánětlivé složky i zmatňující rýžový pudr.
Martina Gebhardt – Šalvěj Pleťové mléko
Hydratační mléko na bázi hydrolátů a olejů ve 100% BIO kvalitě, obohacené o tea tree, šalvěj a zlato, stříbro a síru – magické ingredience zasvěcených alchymistů
Make-up volte lehký, může být i minerální, který obsahuje zinek a působí antisepticky. O víkendu, nebo pokud jste doma, nechejte pleť pár hodiny vydechnout.
Hojení pupínků usnadní, když nebudete pleť rýpat, ale jen čistit, případně lehce i mechanicky, ale ranky vždy dobře vydezinfikujte!!!! To je pro pleť zásadní. Zánět se rozjede vždy, když se do ranky dostane bakterie, a pak už to může být třeba i na antibiotika. Pokud je ranka hlubší, klidně vezměte na pomoc Jodisol z lékárny. Ranku pak ošetřete sérem na pupínky od Weledy nebo Primavery, urychlí to hojení.
Pro další rady se zastavte v obchodě, rády vám dáme vzorek nebo odstřik na vyzkoušení. A dejte vědět, jestli vám tento článek pomohl.
Pohodové dny přeje
Denisa
Views – 2502
Já jsme Vám jen chtěla napsat jak mám váš obchod ráda, zatím jsem se ještě nesetkala s tím, že by ženy, které výrobky prodávají byly tak edukované jako u vás a tak ochotné poradit, dát vzoreček. Také se necítím tlačena u vás za každou cenu něco koupit a i díky tomu pak vždy raději nakoupím u vás výrobky, které mohu koupit i jinde. Na vašem blogu se píšou fajn rady a i trochu zajímavější tipy, než je to obvyklé. Zkrátka..děkuji! Dělejte dál to co děláte. S láskou. Zuzana