Greenwave's Blog

Borovice proti nachlazení i vyhoření

Leden 8, 2017
Posted by Greenwave

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je vytrvalý jehličnan, který často roste i ve velmi nehostinných podmínkách. Odolává větru i suchu, a proto je symbolem nezlomnosti a životní síly. Ačkoliv se nám může zdát obyčejná, opak je pravdou.

 

Jehličí, pupeny i mladé šišky obsahují vonné silice, které se vyznačují typickým svěžím, pryskyřičně lesním aroma. Primavera získává éterický olej destilací čerstvě sklizeného jehličí z tyrolských alpských oblastí. Proces destilace trvá týden. Čirý éterický olej můžete použít k inhalaci, aromatizaci prostoru, k přípravě mastí a balzámů, koupelí nebo obkladů. Skvěle se hodí do sauny.

 

Účinky na fyzické tělo:

Olej má baktericidní a antivirové účinky. Působí proti křečím, prohřívá a uvolňuje. Velmi dobře se mi osvědčil při nachlazení i různých virózách. Dobře napomáhá odkašlávání a uvolňování hlenů při suchém kašli. Na rozdíl od eukalyptu nedráždí průdušky a bezpečně jej využijete i při podpůrné léčbě dětí. Dobře působí i na astmatiky.

 

Moje tipy:

DO AROMALAMPY

2-3 kapky přidáme do nádobky naplněné vodou

 

OLEJOVÝ ZÁBAL (při suchém dráždivém kašli)

2 lžíce rostlinného oleje smícháme s 1 kapkou éterického oleje z borovice, směs nalijeme na vrstvu 2 kuchyňských papírových utěrek, přiložíme na průdušky a necháme působit v teple cca 30-60 min. Nenecháváme přes noc, obklad by mohl podráždit pokožku.

 

LÁZEŇ PRO ÚVOLNĚNÍ UCPANÉHO NOSU

200 g mořské soli

2 kapky oleje z borovice lesní

2 kapky eukalyptus radiata

Olej přidáme k mořské soli a promícháme, nasypeme do lavoru s vodou teplou cca 40°C (nebo i o trochu víc, podle toho, kolik sneseme). Ponoříme nožky do vody tak, aby sahala nad kotníky. Případně doléváme horkou vodu, dokud nedojde k uvolnění nosu a horních cest dýchacích. Po lázni zůstaneme v klidu a v teple.

 

DO SAUNY

Éterický olej můžete použít rovnou do zvlhčující nádobky naplněné vodou, budou stačit 3 kapky. Pokud ji v sauně nemáte, ještě před začátkem saunování postavte kamkoliv (mimo rozžhavené kameny) misku s mořskou nebo himalájskou solí, do které přidáte éterický olej. Vůně a sůl budou příjemně čistit vzduch.

 

Účinky na duševní tělo:

Éterický olej z borovice posiluje a zklidňuje v náročných chvílích, zároveň jemně stimuluje a aktivuje duševní síly. Působí proti únavě i syndromu vyhoření, a proto je vhodné ho používat v prostoru, kde pracujeme, nebo všude tam, kde jsme vystaveni stresu.

Borovici používejte v nízkých koncentracích, výjimečně totiž může způsobit kožní alergickou reakci. Jako vždy chraňte oči a nikdy nenechávejte olej v dosahu dětí!

Pokud vám borovice úplně nevoní, můžete vyzkoušet jiné jehličnany – smrk, pinii nebo nádhernou jedli douglasku.

 

Co vy na to? Máte rádi vůni lesa?

Krásnou zimu přeje

Denisa

Views – 1562

Štítky:, ,

2 thoughts on “Borovice proti nachlazení i vyhoření

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages