Greenwave's Blog

Domácí zubní pasta snadno a rychle!

Květen 22, 2016
Posted by Greenwave

Když začnu mluvit o přírodní kosmetice, často se setkávám s reakcí, že je v porovnání s tou běžnou příliš drahá. Jenže výhodou přírodní kosmetiky je, že si ji velice snadno a za málo peněz můžete vyrobit sami! :)

 

A dnes se podíváme na velice rychlou výrobu zubní pasty. Potřebujete jen malé množství ingrediencí, které můžete měnit podle vaší chuti a nálady. Na základní čistící směs vám postačí dvě ingredience:
* Kokosový olej
* Jíl – ten může být zelený, bílý, marocký, prostě jaký máte v oblibě (nebo zrovna doma). Já jsem pro výrobu zubní pasty zvolila TENTO bílý jíl Logona.
Kokosový olej je známý pro své silné antibakteriální účinky, navíc skvěle působí proti vzniku zubního kazu a při pravidelném používání má i mírné bělící účinky. Jíly na sebe zase výborně nabalují nečistoty. Jen se nesmí dotknout kovových povrchů, takže je nemíchejte kokovou lžící v kovové nádobě. Jíl má také jemné obrušující účinky, takže šetrně zbaví sklovinu zubního plaku a jiných nečistot. Je ale hodně jemný, takže se nemusíte bát, že by zuby poškodil. Navíc obsahuje velké množství minerálních látek, které pomáhají posilovat zubní sklovinu. Jíl smíchejte s kokosovým olejem v takovém poměru, aby vznikla pasta, jejíž konzistence vám bude nejvíce vyhovovat. Mně vyhovují dvě lžíce oleje na lžíci jílu. Pokud chcete pastu řidší, můžete přidat například destilovanou či květovou vodu.

 

Desktop
Dalším ingrediencím se meze nekladou. Pokud chcete mít pastu hodně jednoduchou, doporučuji přidat jen pár kapek éterického oleje. Skvělá je například máta peprná, která zubní pastě dodá osvěžující chuť a vůni. Citrusové oleje chutnají zejména dětem. Do zubní pasty, kterou můžete vidět na fotce, jsem přidala trochu mleté skořice. Ta má totiž dezinfekční a stahující účinky, takže se hodí i jako prevence krvácivosti dásní. Jako éterický olej jsem zvolila hřebíčkový. Kombinace hřebíčku a skořice je totiž nepřekonatelná nejen chuťově, ale i svými účinky na ústní dutinu.

 

Všechny ingredience důkladně promíchejte a hotovou pastu přendejte do kelímku či jiné uzavíratelné nádoby. A je hotovo! Výhody domácí zubní pasty jsou následující:

* je 100% jedlá

* pokud nepřidáte mátový olej, můžete ji používat i během homeopatické léčby

* v základu vám stačí opravdu jen kokosový olej (nebo jiný, například sezamový) a jíl, takže vyjde jen na pár korun

 

Pokud chcete, aby pasta mírně pěnila, můžete přidat trochu jedlé sody. Pastu si navíc můžete i „osladit“. Já se bez sladké chuti obejdu, ale děti mají sladké zubní pasty raději. Ideální je například sladidlo ze stévie, jelikož tato rostlinka také dobře účinkuje proti zubnímu kazu.

 

Zkoušeli jste si už doma vyrobit vlastní zubní pastu? A jak vám vyhovovala? :) Podělte se s námi v komentářích.

 

Mějte se krásně!

Sára

 

Views – 6725

Štítky:, , , ,

6 thoughts on “Domácí zubní pasta snadno a rychle!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages