Greenwave's Blog

Máta peprná proti migrénám, únavě i nevolnosti

Srpen 26, 2016
Posted by Greenwave

Máta peprná (Mentha piperita) je obyčejná letní bylinka s neobyčejnými účinky. Její ledově chladnou žvýkačkovou vůni si nespletete s žádnou jinou. Za tuto vůni jsou zodpovědné molekuly mono terpenu Menthonu, z kterých se vyrábí známé a všudypřítomné mentolové aroma.

 

Monoterpeny jsou velmi specifická skupina chemických složek. Vyskytují se především v citrusech a mají velmi silný aktivující účinek na tělo, mysl i psychiku. Menthon je ovšem trochu ojedinělý.

 

Éterický olej z máty jako jediný ze všech éterických olejů výrazně ochlazuje, což pocítíte okamžitě po nanesení na kůži. Přesto zároveň aktivuje, prokrvuje a podporuje cirkulaci krve. Tyto vlastnosti máty využijete, pokud máte svalovou nebo normální horečku, když vás něco štípne, ale i když je vám jenom horko a jste unavení. Éterický olej z máty také pozitivně zklidňuje podrážděný žaludek a ulevuje při pocitu na zvracení. V tomto případě stačí jako první pomoc rozetřít jednu kapku v dlaních a dvakrát až třikrát se hluboce nadechnout.

 

Máta peprná má stálé místo v naší domácnosti i díky svým antibakteriálním účinkům. Desinfikuji s ní štípance od komárů, protože proti svědění působí lépe než levandule, ale přidávám pár kapek i do vody na vytírání podlahy. Hmyz ani bakterie nemají tuhle bylinku v lásce, a to je ideální.

 

KDY A JAK JI VYUŽIJETE

 

ÚNAVA a VYČERPÁNÍ: Mám nízký tlak a s ním spojený pocit únavy, proto používám mátu místo kávy, a to k aktivaci po ránu. Jak? Do dlaní si nalijte kapku obyčejné nebo květové vody a přidejte jednu kapku mátového oleje. Směs vmasírujte za krk a do zátylku. Nejdřív pocítíte chladivý závan, ale za chvíli vás zaplaví vlna tepla a energie. Máta aktivně působí až dvě hodiny. Tato metoda se nedá aplikovat na děti!

 

NA CESTÁCH: Když sedíme hodiny v autě, často nám není dobře a cítíme se otupělí. I tady nám pomůže máta. Doporučuji si do Květové vody z máty přidat 3-5 kapek éterického oleje a lahvičku mít na cestách při ruce. Před každým použitím je potřeba protřepat. Pak můžete směs aplikovat rovnou za krk, na spánky i paže. Je to velmi osvěžující a vhodné i pro děti od tří let. Jen prosím pozor na oči a sliznice! Tento olej je opravdu dráždivý a neumíte si představit, jak pálí v očích.

 

Pokud máte Autodifuzér Primavera, nakapejte směs „Jeď v pohodě“ nebo samotný olej z máty  přímo na filtr a nechte odpařovat. Nebudete se cítit tolik vyčerpaní.

 

HOREČKA: Při horečce máta ulevuje, takže ji můžete přidávat do vody na ochlazující zábaly, nebo jen otírat nemocného Květovou vodou z máty.

 

CELULITIDA a ÚNAVA SVALŮ: Na 100 ml rostlinného oleje použijte 10 kapek mátového oleje. Kombinovat můžete s cypřišem, citrónem nebo jalovcem. Hotovou směsí pak krouživými pohyby masírujte místa, která to nejvíce potřebují.

 

ŠTÍPNUTÍ A BODNUTÍ: Aplikujte jednu neředěnou kapku na postižené místo.

 

AKNÉ: Zkuste používat Květovou vodu z máty jako tonikum i k dočišťování pleti. Lehce tonizuje, zmatňuje a desinfikuje.

 

PROTI POCENÍ: Zejména na osvěžení nohou je skvělá – vyzkoušejte Mátovou květovou vodu nebo deodorant na nohy od Crystal Spring.

 

S výjimkou štípanců a bodnutí používám tento olej vždy hodně ředěný. Díky své kvalitě si i tak zachová svou sílu.

 

Chladnou hlavu a hodně energie přeje

Denisa

 

 

Views – 2637

Štítky:, ,

2 thoughts on “Máta peprná proti migrénám, únavě i nevolnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages