Greenwave's Blog

Zelené nákupy aneb Jak snížit ekologickou stopu

Červen 6, 2017
Posted by Greenwave

Vybíráme si v obchodech bio potraviny, přírodní kosmetiku, ekologické produkty, ale stejně se ptám: je to ekologické? Některé produkty sem putují přes půl světa. Bylo by lepší používat lokální suroviny a kupovat jen místní produkty, nejlépe bez obalu v duchu hnutí ZERO WASTE? Ano, bylo, ale u kosmetiky to není tak jednoduché, proto se k tomu chci vyjádřit alespoň za náš obchod.

 

Ekologické myšlení je nám blízké, ostatně proto vznikl náš obchod. Jistě jsou i zákazníci, kteří myslí jen na svou kůži, ale mnozí mají podobné smýšlení jako my, takže jim jde i o přírodu. Věřte nebo ne, snažíme se minimalizovat dopravu k nám i od nás. Recyklujeme 95% obalových materiálů, ve kterých k nám doputuje zboží. Snažíme se vybírat firmy, které neplýtvají obaly. Většina značek, které prodáváme, dokonce papírové obaly zrušila úplně.

 

Náš nový obchod je osvětlen LED reflektory, které spotřebují tolik energie jako jedna 100 W žárovka. Nábytek vyrobila česká firma, z velké části ze dřeva recyklovaného ze zrušených slovenských salaší. V našem obchodě dáváme zboží výhradně do papírových tašek, ale stejně máme pořád co zlepšovat a nad čím přemýšlet.

 

CO VÁS TRÁPÍ – DOPRAVA

Často se mě lidé ptají, proč neprodáváme více místních českých značek? Pardón, ale místní přírodní kosmetika téměř neexistuje. Nebo alespoň z hlediska surovin, ty se totiž z 95% nepěstují v našich zeměpisných šířkách, a proto se dovážejí – ať už jde o argan, mandle, avokádo, levanduli nebo bambucké máslo. I české firmy vyrábějí své produkty z těchto surovin. Pokud byste měli zájem o čistě lokální produkty, obsahovaly by tak akorát řepku nebo slunečnici a esence z pár bylin. A z tak málo surovin se bohužel příliš čarovat nedá.

 

Pokud koupíte český produkt, podpoříte českou firmu, což je určitě chválihodné. I my snažíme hledat lokální producenty. Ale neuděláte chybu, ani když podpoříte německou značku. Proč? Podpoříte naši planetu. Zahraniční firmy jako je Primavera, Weleda, Dr.Hauschka, ale i další podporují kontinuálně přímo bio a eko zemědělce, mnohdy i v rozvojových zemích. Nejde jen o překupování, přebalování surovin, ale o opravdu dlouhodobé projekty, které třeba zachrání kus země před pesticidy, nebo kus pralesa před vypálením. Dbají na to, aby jejich výroba neznečišťovala životní prostředí více než je nutné, a hlavně spoustu peněz vrací zpět do ekologických projektů.

 

Například Primavera vyrábí kosmetiku ve zcela unikátní budově, která jede celá na energii z vlastního zdroje. Nevěříte? Zajeďte se tam podívat, až budete v Alpách :) . Takže ano, doprava spotřebovává energii, ale ta se někde opět ušetřila.

 

Každopádně vy i já můžeme společnými drobnými krůčky pomoci zmenšovat ekologickou stopu, která za námi zůstává.

 

farmářský trh

 

JAK SNÍŽIT EKOLOGICKÝ DOPAD NAŠICH NÁKUPŮ?

Mnoho z nás koupí něco malého třeba i každý den. Ročně vyprodukuje každý člověk v České republice asi 300 kg odpadu, ale podle mě je to mnohem víc. Vyhodí se spousta zbytečného plastu i papíru. Jak to změnit?

 

* Nenakupujte, co nepotřebujete. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou.

* Noste si vlastní plátěnou tašku.

* Nakupujte pokud možno potraviny bez obalu (třeba od farmářů) a kosmetiku s minimem obalového materiálu.

* Pokud máte produkty vyzkoušené, kupujte větší balení namísto několika malých. U mýdel, šampónů, zubních past i sprchových gelů je velký výběr ekonomických balení.

* Nenakupujte na e-shopu, pokud si můžete nakoupit v kamenném obchodě. Obliba e-shopů neskutečně zhustila naši dopravu. Zplodiny, které dýcháme, jsou často zbytečné. Pokud nakupujete přes e-shop, raději si udělejte větší objednávku než několik malých.

* Vyměňte zubní plastový kartáček za bambusový. Za život každý člověk spotřebuje až 200 kartáčků.

* A samozřejmě třiďte odpad.

 

A myslete pozitivně. Každá věc, nad kterou přemýšlíte, a která šetří alespoň trochu planetu, má smysl.

 

Pokud Vás napadne ještě něco, co bychom mohli zlepšit, dejte vědět.

Vaše Denisa

Views – 2627

Štítky:, , , ,

3 thoughts on “Zelené nákupy aneb Jak snížit ekologickou stopu

  • Marta H. napsal:

    ..a nejezdeme autem, neletejme na dovolenou. Hustý automobilový i letecky provoz také znečišťuje životní prostředí a jak! Řídíme se tím? Všechna doporučení jsou fajn, avšak všeho s mírou. Někdo jezdí denně autem, jiný ne, ale třeba si pořídí igelitovou tašku. Kdo z nich více zatěžuje životní prostředí? Předpokládám, že v Primavere v Bavorsku jste nebyli na kole. Ale jinak zajímavý článek, určitě. Jen s tím přístupem k ekologií je to vždy trochu jinak, velmi individuálně. Hezký den

    • Greenwave napsal:

      Děkujeme za komentář. Samozřejmě, všeho s mírou je to nejdůležitější, čím bychom se měli všichni řídit. Alespoň nějaká ekologická volba v životě každého z nás má význam, i když ve světovém měřítku jen malý. Ale pořád je to lepší, než kdybychom se o to nestarali vůbec :) .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages