Greenwave's Blog

Éterické oleje a fototoxicita

Červenec 13, 2017
Posted by Greenwave

Éterické oleje mají nespočet využití a já osobně si bez nich nedokážu svůj život představit. Aromaterapie se stala běžnou součástí každého dne, pečující rostlinné oleje, které používám na pleť, se bez kapky éteráčku prostě neobejdou, stejně tak ani aviváž nebo lázeň na vytírání podlahy :-) . Ale ne všechny oleje jsou vhodné celoročně. Co je to fototoxicita a kterým éterickým olejům se v létě raději vyhnout?

 

Některé látky se chovají na slunečním záření opravdu nevyzpytatelně. Obecně je dobře známo, že bychom neměli chodit na sluníčko při užívání antibiotik. Právě antibiotika, i když jsou užívána vnitřně, způsobují fotosensitivitu pokožky. Bohužel takové látky neobsahují jen léčiva či různé chemické krémy, parfémy a podobně. Takové reaktivní látky najdeme i v přírodě. I fotosensitivní pokožku můžeme mít od přírody. Některé osoby mají pokožku velmi citlivou a sluneční paprsky ji snadno popálí, případně se objeví sluneční alergie. Fototoxické látky ale způsobí fotosensitivitu i u naprosto zdravé pokožky. Jde prostě o nežádoucí chemický proces, který zapříčiní molekulární složení dané látky.

 

Mezi přírodní fototoxické látky patří zejména kumariny a furokumariny (obsaženy zejména v kůře citrusů), hypericin (třezalka), fagopyrin (pohanka) a další. Tyto látky mají schopnost podržet energii ze slunečního záření delší dobu v pokožce, což způsobuje poškození tkání, které se projevuje bolestivým zarudnutím a spálením pokožky, v krajních případech se mohou objevit i puchýře.

 

Jakým éterickým olejům se tedy v létě vyhýbat? Na pokožku by určitě neměly přijít éterické oleje z citrusů: bergamot, limeta, citron, mandarinka, grep, pomeranč, ale ani olej z pomerančových listů či citronové verbeny. Dále se určitě vyhněte andělice a kmínu. Tyto éterické oleje bychom neměli používat 12-18 hodin před pobytem na slunci. Samozřejmě se musíte vyvarovat i návštěvám solária, pokud se tedy v dnešní době najde ještě někdo, kdo do solária i přes veškerá rizika chodí. U malých dětí se použití těchto éterických olejů raději vyvarujte úplně.

 

Jestliže chcete nahradit svěží vůní citrusů, můžete použít éterický olej z pomerančových květů, citronelu, citronovou trávu, v létě ale jistě oceníte i olej z máty peprné a po slunění je bezkonkurenční zejména levandule. Pokud se ale bez citrusové vůně neobejdete, jistě vás potěší, že tělová řada s limetou a zázvorem Primavera obsahuje éterický olej z limety, který byl šetrným procesem zbaven právě škodlivého furokumarinu, takže ji bez starostí můžete použít i ráno.

 

A jaké éterické oleje používáte v létě vy? Podělte se s námi o své tipy :-)

Krásné léto bez spálenin přeje

Sára

Views – 1920

Štítky:, , ,

One thought on “Éterické oleje a fototoxicita

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages