Greenwave's Blog

Zapomeňte na hliník v deodorantech

Březen 29, 2017
Posted by Greenwave

V oblasti přírodní kosmetiky a zdravého životního stylu existuje několik témat, která vyvolávají vášnivé debaty. Okrajově bych zmínila fluorid v zubních pastách, palmový olej v kosmetice a potravinách a hliník v deodorantech a antiperspirantech . V dnešním článku bych se ráda zaměřila právě na ten hliník, který se bohužel neodstěhoval do Humpolce, nýbrž do našeho podpaží.

 

Na začátek bych ráda uvedla, proč se vlastně hliníkové soli v přípravcích proti pocení používají. Aluminum chlorohydrate, aluminium chloride a další sloučeniny vytvoří na povrchu pokožky jakousi bariéru, přes kterou pot nepronikne ven. Tato schopnost se výrobcům kosmetiky osvědčila natolik, že se začaly hliníkové soli hojně používat právě v přípravcích proti pocení, tedy v antiperspirantech a deodorantech.

 

Problém hliníkových solí tkví v tom, že hliník je pro naše tělo toxický. Dokonce vykazuje schopnost genotoxicity, takže negativně mění strukturu DNA. Do dnešní doby se však nikdo neshodl na tom, do jaké míry hliník proniká skrz pokožku do našeho těla. Je ale dobře známo, že hliníkové soli mohou způsobit nepříjemná zánětlivá ložiska, takzvané granulomy. Takový zánět vzniká, když se nějaká cizí látka dostává do organismu a tělo se proti ní snaží bojovat. Propustnost pokožky navíc může výrazně zvyšovat holení podpaží. Pokud se vám v podpaží začnou po použití antiperspirantu s hliníkem objevovat zarudlé, bolavé bouličky, bude rozumnější, když na jeho používání zapomenete.

 

Nejvíce je používání hliník v deodorantech a antiperspirantech spojován s rakovinou prsu. Přípravek proti pocení totiž aplikujeme ve vrchní části našich prsou, kde se také rakovina objevuje nejčastěji. Její výskyt v takzvaném horním zevním kvadrantu je dokonce 60% a stále roste. Tento negativní aspekt hliníkových solí může souviset zejména s jejich vlivem na receptory estrogenu. Estrogen hraje při vývoji rakoviny prsu velkou roli a jakákoliv nerovnováha související s tímto hormonem může mít velmi nepěkné důsledky. Jakmile se tedy nějaká cizorodá látka v našem těle začne chovat jako estrogen, nevěstí to nic dobrého. Podobné vlastnosti navíc vykazují i parabeny, které najdete ve většině antiperspirantů jako konzervanty. Mnoho lidí tak každý den používá velmi rizikový mix látek ve velmi citlivé a náchylné oblasti.

 

Hliník není jediný kov, který zasahuje do činnosti estrogenu. Mezi endokrinní disruptory se řadí například nikl, olovo, rtuť a další. Všechny kovy, které mají vliv na genovou expresi estrogenových receptorů, řadíme do kategorie „metaloestrogenů“. I když některé studie stále vyvrací fakt, že by hliník z antiperspirantů pronikal do pokožky v takovém množství, které by mělo negativní vliv na naše zdraví, neberou v potaz spoustu důležitých faktorů: antiperspiranty mnozí lidé používají několikrát denně, často je aplikují do čerstvě oholeného podpaží a kromě hliníku obsahují ještě další rizikové látky. Zajímavé také je, že takovými nevypovídajícími studiemi se velice často ohánějí právě společnosti, které mají z prodeje antiperspirantů velký zisk. Většina studií, které jsem v této souvislosti četla já, v závěru vždy klade na srdce obezřetnost a nutnost dalších výzkumů. Hliník v deodorantech a antiperspirantech je totiž stále velmi problematický a už jen to, že mu vědci věnují tolik pozornosti, by nám mělo v hlavě rozsvítit kontrolku.

 

Přírodní deodorant Primavera

Přírodní deodorant Primavera

 

Používat antiperspiranty s hliníkem je navíc naprosto zbytečné. Přírodní deodoranty fungují ve většině případů velice obstojně a nemusíte se s nimi vystavovat žádnému riziku. Kombinace éterických olejů, přírodních škrobů a různých bylinných extraktů zabrání nepříjemnému zápachu stejně efektivně, jako to dokáže hliník. V naší nabídce najdete celou řadu deodorantů, na které se můžete spolehnout. Já nedám dopustit na Deodorant s levandulí a bambusem Primavera a pánům doporučuji zejména nový Man 24h Deo roll-on Weleda.

 

Jak jste na tom s deodoranty vy? Přešli jste už na 100% přírodní variantu?

 

Krásné jaro přeje

Sára

PS: článek vychází hlavně ze studie Aluminium, antiperspirants and breast cancer, která byla publikovaná v odborném časopisu Journal of Inorganic Biochemistry ► http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0162013405001613

Views – 3214

Štítky:, ,

2 thoughts on “Zapomeňte na hliník v deodorantech

  • Barbora Jankovska napsal:

    Dobry den, ve svem clanku i na webu deklarujete, ze nabizene deodoranty neobsahuji hlinik. Chtela bych se tedy zeptat na slozku Potassium Alum, ktera je napriklad v deodorantech Crystal Spring – to neni hlinik? Dekuji za odpoved. Barbora.

    • Greenwave napsal:

      Dobrý den, Potassium Alum je přirozeně se vyskytující minerální látka, která je známá také pod názvem kamenec. Na rozdíl od hliníkových solí neproniká do našeho organismu, ale zůstává na povrchu pokožky a funguje pouze jako „rozkladač“ bakterií, které způsobují zápach. Sára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages