Greenwave's Blog

Zubní pasty: s fluorem nebo bez něj?

Duben 18, 2016
Posted by Greenwave

Fluor najdete téměř v každé konvenční pastě na zuby a někteří výrobci ho vynášejí do nebes jako nejlepší ochranu proti zubnímu kazu. Jak to s tím fluorem tedy je?

 

Fluor se do zubních past přidává z toho důvodu, že má účinně chránit proti zubnímu kazu. Jako prvek je také velmi důležitý pro zdravé kosti. Jenže fluor je obsažený nejen v zubních pastách, ale i v potravinách (velké koncentrace mají například ryby), ve vodě, v různých lécích, v půdě. Proto je poměrně těžké ohlídat si, kolik fluoru se nám do těla dostane. Nadměrný přísun fluoru se může viditelně projevit fluorózou. Projevuje se nejprve bílými, později až hnědými skvrnami na zubech, kterých se už nikdy nezbavíte. Rizikovou skupinou jsou v tomto případě hlavně děti, protože nemají úplně mineralizovanou zubní sklovinu a skvrny vznikají, když dojde k přemineralizaci. Proto je lepší dětem kupovat pastu bez obsahu fluoru – dětem velmi chutná zubní pasta Lavera s příchutí malin a jahod. Poslední studie navíc poukazují na to, že omezení přísunu fluoru nezpůsobuje zvýšení zubního kazu, takže se nemusíte obávat, že se stav chrupu vašich dítek radikálně zhorší. Důležité je spíše důkladné a pravidelné čištění zubů.

 

Často se také setkávám s jakousi alergickou reakcí na fluor v zubních pastách. Ta se projevuje tím, že se kolem úst objevují červené pupínky, které mohou vypadat jako akné. V takovém případě je opravdu nejlepší přestat používat pastu s obsahem fluoru. Jelikož fluor prokazatelně dráždí kůži, není se čemu divit, že citliví jedinci mohou takto reagovat. Po vysazení zubní pasty s fluorem nepříjemné pupíky ve většině případů postupně samy zmizí.

 

Přírodní zubní pasty bez obsahu fluoru obsahují jiné látky, které velice účinně chrání proti zubnímu kazu. Jedná se zejména o různé éterické oleje a bylinné extrakty, které mají silné antibakteriální účinky. Velmi účinný mix obsahují zubní pasty Dessert Essence. Proti kazu působí i sladidlo xylitol, které v přírodních zubních pastách také často najdete. Mezi další zajímavé látky, které přírodní pasty na zuby mohou obsahovat, patří například oxid křemičitý. Ten posiluje zubní sklovinu stejně dobře jako fluor, navíc velice dobře odstraňuje zubní plak a zuby jsou díky němu krásně bílé. Najdete ho například v nové Bělící zubní pastě od Logony. Při homeopatické léčbě je lepší sáhnout po jemné zubní pastě bez obsahu máty, například po Myrhové zubní pastě Sante.

 

Já osobně se zubním pastám s obsahem fluoru vyhýbám. Jednak se domnívám, že fluor se do těla dostane i jinak a není potřeba to s ním přehánět. Má intuice mi navíc říká, že fluor jednoduše není pro tělo dobrý – ve své podstatě je toxický, takže jeho nadměrný přísun může způsobit mnoho zdravotních problémů. Ne všechna rizika, o kterých se můžete na internetu dočíst, jsou 100% průkazná, ale já sama se řídím tím, že když je kolem něčeho takový povyk, nejspíš na tom zrnko pravdy bude. A jelikož jsme v posledních letech vystaveni poměrně velkému množství těchto nebezpečných „zrnek“, není od věci se vyvarovat alespoň některým z nich. Nejlepší je řídit se, ostatně jako vždy, pravidlem: všeho s mírou. Když si občas vyčistíte zuby pastou s obsahem fluoru, rozhodně se nemusíte bát o život. Pasty průběžně střídejte a řiďte se hlavně selským rozumem :-) .

 

Mějte se krásně!

Sára

 

Views – 6169

Štítky:,

One thought on “Zubní pasty: s fluorem nebo bez něj?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pages